مقالات

7 تفاوت جک هیدرولیکی با پنوماتیکی

جک نوعی ابزار مکانیکی است که امروزه کاربرد زیادی در زندگی انسان‌ها دارد. به عنوان مثال با استفاده از این ابزار می‌توانید هنگام تعویض لاستیک خودرو پنچر شده، ماشین را بالا برده و سپس لاستیک موردنظر را تعویض نمایید؛ همچنین امکان استفاده از این ابزارهای غول پیکر در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی نیز وجود دارد. این ابزار مکانیکی بر اساس قانون پاسکال کار می‌کند. نحوه کار این وسیله به این صورت است که نیروی محدود انسانی در یک سطح مقطع کوچک را به نیروی بزرگ در سطح مقطع بالاتری تبدیل می‌کند. به طور کلی این دستگاه به دو دسته هیدرولیکی و پنوماتیکی تقسیم می‌شود. برای آشنایی بیشتر و با توجه به قیمت الکتروموتور و قیمت اینورتر از همین رو ما در گروه فراتکنیک بر آن شدیم تا این مقاله را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم

اجزای-مختلف-سیستم-هیدرولیک

 

جک هیدرولیک چیست؟

جک به یکی از تجهیزات مکانیکی گفته می‌شود که از طریق افزایش نیروی محدود انسانی به شما کمک می‌کند تا اجسام سنگین را جابجا کنید. یکی از انواع این ابزار، جک هیدرولیکی است. از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده این وسیله می‌توان به پیستون و سیلندر نیز اشاره کرد. در ضمن در جک هیدرولیک یک محفظه پر از روغن و یک پمپ مخصوص وجود دارد که کمک می‌کند تا روغن داخل سیلندر به حرکت در بیاید و سپس پیستون تحت فشار قرار بگیرید.

هنگامی که پیستون تحت فشار روغن قرار می‌گیرد به سمت بالا حرکت می‌کند و سپس موجب حرکت اجسام مورد نظر از سطح زمین می‌شود. تا زمانی که فرایند جابجایی پیستون ادامه پیدا کند، امکان جابجایی اجسام در وزن‌های مختلف نیز وجود خواهد داشت.

جک پنوماتیک چیست؟

همانطور پیش اشاره کردیم جک دارای دو نوع مختلف است. در بالا با نوع هیدرولیک آشنا شدیم؛ حالا نوبت معرفی جک پنوماتیک است. این ابزار از نظر عملکرد و ظاهر، شباهت زیادی به نوع هیدرولیک دارد. با استفاده از این ماشین مکانیکی می‌توانید انواع ‌اشیا را در ارتفاع مشخصی جابجا نمایید. تفاوت اصلی بین جک پنوماتیک و جک هیدرولیک این است که ماشین‌های پنوماتیکی فاقد روغن هستند و در آن‌ها خبری از اعمال فشار به پیستون نیست. در داخل جک‌های پنوماتیک موتور‌های الکتریکی بکار رفته است که با تولید نیروی الکتریکی، هوای داخل سیلندر را فشرده می‌کنند. در نهایت این هوای متراکم است که باعث به حرکت در آوردن اجسام خواهند شد.

 

 

تفاوت ‌های جک هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟

حال که با انواع جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک آشنا شدید وقت آن رسیده که تفاوت‌های موجود بین این دو ابزار را بررسی نماییم. تفاوت کلیدی که بین این دو نوع وسیله وجود دارد، مربوط به سیال عاملی است که در هر کدام به کار رفته است. در ادامه ۷ تا از مهم‌ترین تفاوت‌های جک هیدرولیک و پنوماتیک را معرفی خواهیم کرد.

مقایسه سیال عامل در انواع جک ‌ها

تفاوت اصلی که بین جک هیدرولیک و پنوماتیک وجود دارد به سیال عامل آن‌ها مربوط می‌شود. عامل اصلی حرکت اجسام سنگین در جک هیدرولیک روغن، و در جک پنوماتیک هوای متراکم است. از آنجایی که روغن از مایعات است، امکان متراکم کردن آن نیز وجود ندارد. در مقابل هوا به راحتی متراکم می‌شود. همه موارد باعث شده تا جک هیدرولیک و پنوماتیک عملکردی متفاوت داشته باشند.

مقایسه میزان انتقال نیرو در جک هیدرولیک و پنوماتیک

برای مقایسه میزان انتقال نیرو در انواع جک‌ها، دو ماشین هیدرولیک و پنوماتیک با اندازه‌های یکسان را تصور کنید. در این حالت قدرت انتقال نیرو در جک هیدرولیک نیز بالاتر است؛ چرا که روغن موجود در این ابزار تراکم ناپذیر است و با تمام قدرت خود پیستون را به حرکت در می‌آورد. به همین دلیل برای جابجایی ‌اشیای سنگین معمولاً از ماشین هیدرولیک نیز استفاده می‌کنند.

7 تفاوت جک هیدرولیکی با پنوماتیکی

مقایسه سرعت بلند کردن اجسام

انتقال اجسام سنگین در جک پنوماتیک توسط هوای فشرده موجود اتفاق می‌افتد. فشرده بودن هوا باعث شده تا سرعت جابجایی اجسام بین دو نوع هیدرولیک و پنوماتیک کاملاً متفاوت باشد. بین این دو نوع وسیله، سرعت بلند کردن اجسام با جک پنوماتیک نیز بیشتر است.

تفاوت جک هیدرولیک با پنوماتیک از نظر هزینه ساخت

یکی از مواردی که به عنوان تفاوت می‌توان آن را بررسی کرد؛ هزینه ساخت این دو نوع جک است. ساختمان ماشین هیدرولیک از سه بخش روغن، پمپ و مخزن روغن نیز تشکیل شده است. در حالی که جک پنوماتیک برای حرکت پیستون و انتقال نیرو، فقط از هوای متراکم استفاده می‌کند. به علاوه در این نوع از ابزار‌های مکانیکی تنها یک فیلتر در ورودی هوا نصب شده که از ورود سایر اجسام به مخزن جلوگیری می‌کند؛ به همین دلیل است که ماشین‌های پنوماتیک از نظر هزینه ساخت به صرفه‌تر نیز هستند.

مقایسه هزینه تعمیر و نگهداری جک‌ ها

قطعات تشکیل‌دهنده جک هیدرولیک در مقایسه با پنوماتیک نیز بیشتر است. در ضمن روغن موجود در این وسیله هیدرولیکی پس از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهد و نیاز به تعویض دارد. با توجه به این موارد می‌توان نتیجه گرفت که هزینه تعمیر و نگهداری ماشین هیدرولیک در برابر پنوماتیک بیشتر است.

تفاوت جک ‌های هیدرولیک و پنوماتیک از نظر ساختمان

این ابزار‌های مکانیکی دارای ساختمان‌های بسیار ساده‌ای هستند. تفاوتی که بین ساختمان این دو جک وجود دارد این است که جک هیدرولیک برای ذخیره روغن، نیاز به مخزن دارد. در حالی که ماشین پنوماتیک ساختار ساده‌تری دارد و عملکرد خود را بدون مخزن انجام می‌دهد.

مقایسه ایمنی انواع جک‌ها

کلیه جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ با این وجود نمی‌توان ادعا کرد که سطح هر دو برابر است. روغن مورد استفاده در جک هیدرولیک در داخل مخزن نگهداری می‌شود. امکان متراکم کردن روغن موجود در جک هیدرولیک وجود ندارد؛ به همین دلیل اگر هر گونه نشتی به وجود بیاید، سیال به آرامی خارج می‌شود و خطری ایجاد نمی‌کند. در مقابل اگر هوای فشرده موجود در جک پنوماتیک دچار نشتی شود، با سرعت بسیار بالایی تخلیه می­شود و آسیب‌های جانی و مالی نیز ایجاد خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی ۷ تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک پرداختیم. هر کدام از این ابزار‌های مکانیکی با توجه به ساختار و نحوه عملکرد‌ای که دارند برای موقعیت‌های خاصی استفاده می‌شوند. با توجه به نکات بالا پیشنهاد می‌کنیم برای جابجایی اجسام بسیار سنگین، جک هیدرولیک را انتخاب کنید. چنانچه به دنبال جکی ارزان قیمت‌تر و به صرفه‌تر هستید می‌توانید به سراغ جک پنوماتیک بروید. در مجموع برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار‌ها می‌توانید از سایت نیوان سا کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *